Bidlo - neodmysliteľná súčasť kurníka

14.01.2025

V dnešnom článku sa podrobnejšie povenujem bidlám. Prečo sú dôležité? Ako ich zhotoviť, či ako ich v kurníku umiestniť? Odpovede aj na tieto otázky sa dozviete práve v tomto článku.

Bidlo (inak povedané aj hrada) slúži sliepkam v kurníku na prespávanie (alebo hradovanie). Mnoho ľudí si myslí, že sa vtáky na noc ukladajú do hniezd a tam trávia noc. V skutočnosti je to ale mylná predstava. Hniezda vtáky používajú len na znášanie vajec a liahnutie kuriatok. Keďže sa hniezda časom špinia a začínajú priťahovať parazity, vtáky ich opúšťajú hneď po tom, ako ich už "nepotrebujú".

Vtáky majú prirodzenú potrebu spať vysoko, spia na konároch, aby sa ochránili pred predátormi. Aj sliepky majú túto potrebu, avšak treba si uvedomiť, že nie je každá vetva je pre sliepky vhodná, preto má výroba bidla svoje pravidlá.

Tak teda ako na to?

Na vyhotovenie bidla si môžete vybrať konár, drevenú tyč, alebo hranol. Konár, alebo drevená tyč by mali mať priemer 4-6cm. Konár by mal byť zbavený ostrých miest a kôry, aby nedošlo k poraneniu nôh. Obľúbenou možnosťou na výrobu bidla je použitie hranola s rozmerom 4x6cm. Pri tomto variante je dôležité zbrúsenie ostrých hrán a umiestnenie širšou stranou nahor, aby si sliepky mohli dať nohy naplocho. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sliepky bidlo nohami pevne zvierajú, no nie je tomu tak. Ich prsty bidlo len kopírujú a oni na nohách balansujú. Umiestnenie bidla širšou stranou nahor sliepkam zabezpečí, že sa v prípade potreby budú vedieť prstami hranolu zachytiť. V chladnejších mesiacoch sa sliepky na bidlách prikrčia a pierka im chránia nohy pred zimou. Spomenuté rozmery sú rovnako vyhovujúce pre väčšie plemená, ako aj menšie plemená sliepok. Ak pri hradovaní sliepkam vidíte doslova visiace prsty, bidlo má nedostatočný priemer a je zrejmé, že nebude ani dostatočne široké.

Ako a kde bidlo v kurníku umiestniť?

Čo sa týka umiestnenia bidiel vo vnútri kurníka, tie by mali byť umiestnené vo výške 45-90cm nad podlahou. Sliepky pre spánok zvyčajne volia najvyššiu možnosť hradovania, preto je dôležité, aby boli bidlá umiestnené vyššie, ako znáškové hniezda, avšak nie priamo nad nimi, pretože by do nich padali výkaly, ktoré v noci sliepky produkujú. Ak by boli hniezda umiestnené vyššie, ako bidlá, sliepky by v nich spávali, čo je nežiaduce z viacerých, najmä hygienických dôvodov. Ako prvé určite nechceme, aby spali vo vlastných výkaloch. Nielenže by boli špinavé sliepky, no aj vajíčka, ktoré do hniezd cez deň sliepky znášajú. Tiež riskujete to, že sa vajcia rozbijú a sliepkam začnú chutiť. Ďalším dôvodom sú rôzne parazity, ktorým sa vo vlhkom prostredí darí a tým pádom je aj vyššia šanca ich výskytu.

Uistite sa, že sliepky budú mať dostatočný priestor na to, aby na bidlá vedeli vyletieť bez toho, aby narážali do stropu kurníka. Toto sa dá zabezpečiť tým, že priestor medzi posedom a stropom bude v rozmedzí 45-90cm. Ak by boli bidlá umiestnené v kurníku príliš vysoko, odporúčam sliepkam vyrobiť rebrík, aby sa aj ťažšie sliepky dostali hore.

Počkaj, mám tu málo miesta, posuň sa 😊

Nemenej dôležitý je aj priestor na usadenie sa sliepok. Rátajte s tým, že každá sliepka potrebuje cca 25-35cm na to, aby sa usadila pohodlne. Ak máte sliepok veľa a na jedno bidlo sa nezmestia, ďalšie bidlo by malo byť umiestnené v rovnakej výške, s približne 25 až 35cm medzerou. Túto medzeru je dôležité dodržať nielen medzi samotnými bidlami, no aj medzi bidlom a stenou kurníka.

Hmmmm.... a ak by som to chcel predsa len inak?

Ale áno, sú aj iné varianty. Určite sa mnohí z vás stretli aj s rebríkovým hradovaním. Tento spôsob hradovania sa na prvý pohľad možno zdá šikovný, no nie je tomu celkom tak, takže by som túto možnosť zvážil. V prvom rade netreba zabúdať na to, že každá sliepka sa bude snažiť sedieť na najvyššej priečke. No a keď sa tam nezmestia, príde na rad nastoľovanie poriadku a to metódou zvanou klovanie. Sliepky si medzi sebou týmto drsným spôsobom určia, kde bude ktorá sliepka hradovať. Ak sú bidlá navyše pod sebou, sliepky na vyšších priečkach bidla budú "kakať" na tie pod nimi.

Dôvody, prečo sa sliepky na bidlách nezdržujú 

Dôvodov, prečo sa sliepky na bidlách nezdržujú môže byť viacero. Medzi také najčastejšie patria najmä:

  • veľkosť kurníka – kurník je preplnený sliepkami a tie nemajú dostatok priestoru,
  • umiestnenie bidla – bidlo je príliš nízko alebo naopak vysoko, prípadne je zle uchytené,
  • nedostatok miesta na bidle – sliepky sa vedľa seba nezmestia, tlačia sa,
  • vek sliepky - niektoré druhy sliepok začínajú hradovať v neskoršom veku ako iné,
  • kuriatka – tie na bidlách začínajú sedieť a hrať sa približne od 4 týždňov. Zaspávať na nich však začnú, až keď budú mať cca 7 alebo 8 týždňov,
  • vetranie v kurníku – treba si dať pozor na to, aby sliepky neboli v prievane, avšak vetranie je nevyhnutné,
  • teplota v kurníku - ani nie priveľmi teplo, no ani veľká zima. Ak by bola sliepkam zima, tlačili by sa v rohu kurníka,
  • choroba sliepky, poranenie,
  • kvočka – sedí na vajciach po dobu kým sa nevyliahnu kuriatka.