Čmelík - Klieštikovec kurí             Ako sa ich zbaviť?

26.09.2024

Čmelík je roztoč, ktorý sa živí vtáčou krvou, aktívne nevyhľadává iných hostiteľov. Ak ich nájdete na iných zvieratách, je to len prechodné a sám zmizne. Môže sa tak ale premiestňovať a dostať sa k Vaším sliepkam na hlodavcoch, ježkoch a dokonca si ho môžete priniesť z návštevy cudzích chovov.

Čmelík je nepravý parazit, to znamená že na hostiteľovi netrávi viac času, než je nevyhnutné. To znamená, že keď sa dostatočne napije krvi, presune sa do úkrytu v kurníku, kde sa rozmnožuje. Ďalšie pitie nasleduje za 2-3 dny. Z toho vyplýva, že bojovať s čmelíkom musíme hlavne v prostredí, kde sa ukrýva, ošetrovať nosnice nikam nevedie. 

Vývojový cyklus čmelíka:

Po niekoľkých hodinách keď sa nasaje krvi, nakladie samička 6-10 oplodnených vajíčok, z ktorých sa za 1-2 dny vyliahnu trojnohé larvy. Tie ešte nepotrebujú pre ďalší vývoj piť krv. V prípade nepriaznivých podmienok, napríklad keď sa zbavíte sliepok, dokáže vydržať týždne v tomto štádiu a čakať na lepšie časy. Pokiaľ sú podmienky dobré, tak už za 2 dny sa larva premení na štvornohú protonymfu. Ta sa už potrebuje napiť krvi, aby prebehla ďalšia premena. Tiež dokáže v prípade nutnosti prežiť celé mesiace a čakať! Nevadí im ani dlhá mrazivá zima. Keď sa krvi napije, premení sa rýchlo v deutonymfu a tá po ďalšom napití na dospelého čmelíka. Za ideálnych podmienok trvá celý tento proces od nakladeného vajíčka až po dospelú samičku týždeň!

Dospelá samička žije zhruba 3 mesiace a za tu dobu zhruba 30x saje krv a nakladie stovky vajíčok, z ktorých sú do týždňa ďalšie dospelé samičky… Rozmnožovací potenciál čmelíka je obrovský a pár jedincov je schopných zamoriť chov behom niekoľkých týždňov. Preto je veľmi dôležitá prevencia, nenechať čmelíky ovládnuť váš chov.

Premnožené čmelíky môžu za noc vypiť až 5 % krvi nosnice. Tej sa síce krv znovu vytvára, ale za cenu výdaja energie a živín. To ju celkovo oslabuje, nabúráva obranyschopnosť a stáva sa náchylnejšia pre najrôznejšie choroby.

Akú prevenciu teda zvoliť?

  • V prvom rade zabezpečte sliepkam dostatok priestoru v kurníku a dostatok miesta vo výbehu. Nepreplňujte kurník ani výbeh sliepkami. To patrí k základným podmienkam na udržanie dobrého zdravotného stavu a k dosiahnutiu najvyššej úžitkovosti. Pozrite si tiež v blogu, pomôcku ako určíte pre koľko sliepok je kurník vhodní.

  • Zabezpečte svojím sliepkam vhodné miesto na popolenie. Musí byť suché, prašné, kypré a musí obsahovať dostatok kvalitnej náplne. Ideálny je drevný popol, ktorý môžete zmiešať s jemnou ílovitou zeminou. Môžete použiť aj kremelinu, ktorou môžete popol v popolišti nahradiť. Do popoliska naopak nepatrí ťažký piesok. Diera pod stromom na záhrade tiež nie je najvhodnejšia. Je to skvelá zábava pre sliepky, prípadne ochladenie, ale ochranu pred čmelíkom neprinesie. Keď sa správne vypopolená sliepka následne otrepe v kurníku, je to úplne ideálny stav.

  • Zabezpečte dostatočné vetranie. Sliepky v kurníku potrebujú čerstvý vzduchu, preto by jeho prísun do kurníka mal byť samozrejmosťou aj v molochovoch. Nedostatočné vetranie okrem výskytu plesní a zápachu, môže spôsobiť, že sú sliepky apatické a zvyšuje sa riziko napadnutia parazitmi, ktorým sa vo vlhkom prostredí dobre darí.

  • Pustite do kurníka slnečné svetlo. Slnečné lúče pomôžu kurník udržať v suchu. Okrem toho slnečné lúče paraziti doslova neznášajú. Tu pomôžu veľké okná.

  • Ošetrite všetky povrchy v kurníku kremelinou, hlavne kúty a rohy, plochy stien a podlahy, bidlá. Rovnako znáškové hniezda. Nezamieňajte kremelinu za vápno, nie je biela ako biela. Vlastnosti týchto dvoch materiálov sú neporovnateľné. Kremelina vyzerá pod mikroskopom ako črepiny. Pohybovať sa v nich je pre čmelíky skoro nemožné a vôbec im to nie je príjemné. Kremelina absorbuje tuky, z ktorých je vytvorená povrchová kutikula čmelíkov, ktorá ich chráni pred vonkajšími vplyvmi. Jednoducho povedané vysušuje ich. Toto vápno nedokáže. To sa používa proti baktériám, ako dezinfekcia. Kremelinu aplikujte vždy keď kurník vyčistíte, ale aj medzitým. Nezabudnite na znáškové hniezda.                                                                                          
  • Pridajte do podstielky sušené orechové listy. V dobách, kým neboli dostupné moderné veterinárne prípravky, sa sliepky pred parazitmi chránili preventívne pridaním drvených sušených listov orecha do podstielky v kurínoch. A účinné je to aj dnes.

  • Do pitnej vody pridávajte pravidelne prípravok, špeciálne vyrobený proti čmelíkom. Jedná sa o pripravenú zmes bylinných extraktov. Náhodné čmelíky budú mať veľmi sťaženú situáciu a výrazne znížite ich rozmnožovací potenciál. Môžete ho používať aj vtedy, keď už čmelíky máte – ako efektívni doplnok ďalším opatreniam, o ktorých bude ešte reč.

Ďalšie stručné informácie o prevencii :

  • Akékoľvek chemické postreky používané preventívne sú vyhodené peniaze, navyše sa tak znižuje ich účinnosť.
  • Savo na čmelíka neplatí. To je dobré na dezinfekciu (baktérie).
  • Ručne pudrovať priamo sliepky alebo ich čímkoľvek striekať je zbytočné. Dopočuje sa to len, keď pridávate nové kusy z iného chovu.
  • Do podstielky v kurníku môžete pridať sušené orechové lístie, sušený vratič, tymian alebo levanduľu. Čmelíky to nezničí, ale môže to prispieť ku zdaru.
  • Zamedzte prístup divokému vtáctvu, alebo ich aspoň nenechajte hniezdiť v blízkosti nosníc.

Ako najrýchlejšie zistíme, či čmelíky v kurníku máme alebo nie?

  • Vyrobte si z kartónovej lepenky pastičky a inštalujte ich na bidlá, kde nosnice nocujú. Prítomné čmelíky nepohrdnú ponúknutým bezpečným úkrytom v bezprostrednej blízkosti nosníc a rýchle sa tam nasťahujú. Pastičky stačí jeden krát týždenne skontrolovať. Pokiaľ v nich čmelíky objavíte, Váš boj sa práve začína… Pozor, takto čmelíkov rozhodne nepochytáte všetkých, len ich odhalíte.

A čo v prípade keď už čmelíka v kurníku máme?

  • Cesta k úplnému odstráneniu čmelíka z chovu je ťažká a nikdy nie je zaručený sto percentný úspech. Zásadou je čistota, dôslednosť, pravidelnosť, neúnavnosť. A nikdy sa nespoliehajte len na jeden spôsob boja. Metódy kombinujte.

  • Kurník detailne prehliadnite. Snažte sa objaviť miesta, kde sa čmelíky skrývajú a množia. Kde tvoria svoje kolónie. Odhaliť ich je základom úspechu. Nebudú nikdy len na jednom mieste. Ich skrýše sú rafinované a často na nečakaných miestach. Berte to ako výzvu. Skrýše, v ktorých sa množí, nebudú nikdy príliš ďaleko od miest, kde sliepky trávia najviac času. Tam kde spia, alebo znášajú vajíčka. Budú na chránených miestach, aby neboli vyzobaní.

  • Odstráňte z kurníka všetko, čo tam nemusí byť. Všetko, pod čo, alebo do čoho by sa čmelíky mohli schovať. Často to bude linoleum, rôzne lepenky, plechy, hrnce a tehly, hniezda s falošným dnom, trubky, ale i suky a diery v dvere, duté steblá slamy a sena. V starých nánosoch výkalov a chuchvalcoch peria sa vedia tiež dobre schovať. Snažte sa tiež vyčistiť škáry medzi tehlami alebo doskami, či zabudnuté diery po vrutoch v doskách.

  • Tam, kde ich objavíte, sa snažte ich najprv mechanicky odstrániť. Napríklad kartáčom namočeným v prípravku proti čmelíkom. Kam sa fyzicky nedostanete, skúste aplikovať dostatok suchej kremeliny.

  • Ak máte zateplený kurník (čo mimochodom nie je ani v našich podmienkach nutné), tak si dejte prácu a rozoberte ho, tak aby ste sa dostali medzi steny. Tam aplikujte kremelinu. Rozfúkať kremelinu medzi steny môžete aj kompresorom. Použite pri tom ochranné okuliare a respirátor. Pamätajte na to, keď si budete zaobstarávať nový kurník a budete trvať na zateplení.

  • Ako základ boja proti čmelíkom aplikujte kremelinu . Nešetrite, zintenzívnite aplikáciu, vráti sa vám to.

  • Mnoho chovateľov používa plynové horáky a čmelíky vypaľuje. To je ale účinné len v priamom kontakte. Za roh sa oheň nedostane (pokiaľ nezapálite celý kurník). Môže to byť jeden zo spôsobov boja, ale nikdy nie jediný.

  • Ak sa rozhodnete použiť niektorý z komerčne dostupných chemických prostriedkov, vedzte, že dlhodobo vám problém nevyriešia. Bez vyššie uvedených postupov je nádej na úspech mizivá. Chémiu používajte cielene, na objavené kolónie. Nikdy nie plošne a bez cieľa. Striekať chémiu na sliepky alebo plošne po kurníku nemá zmysle. Striktne dodržujte odporučenia z návodu a neexperimentujte.

  • Kto sa chémie nebojí a môže kurník bezpečne vyplynovať. Namiesto často propagovaných sírnych knôtov sú však vhodnejšie malé dymovnice proti škodcom. Pozor ale na včelín, pokiaľ je nejaký v blízkosti!

  • Neusnite na vavrínoch…čmelík nikdy nespí! Všetko, čo bolo vyššie popísané, je dôležité pravidelne opakovať. Jedine prevenciou a neúnavnou pravidelnosťou sa vyhnete väčším problémom.

  • Čokoľvek budete robiť, keď už čmelíky máte, musíte zopakovať ešte raz, najneskôr po 7-10 dňoch. Všetko, čo ste v tomto prípade urobili, totiž zabije jen lezúcu formu, vajíčka nie. Za týždeň pri opakovanej aplikácii zlikvidujete čerstvo vyliahnuté larvy a nymfy, a to skôr, než dospejú a samy nakladú vajíčka.

  • Nátery naftou či zakázanými chemickými produktami považujem za nehodné zodpovedného chovateľa. Špeciálne toho, ktorý potom bude predávať zdravé domáce vajcia.

  • Použitie produktu EXZOLT. Je to účinný prostriedok, ale pozor, nie je samospasiteľný. Aplikuje sa do pitnej vody a čmelíky po napití zabíja. Pri nedodržovaní daných doporučení a vďaka opakovaným aplikáciám v priebehu jedného roka sa jeho potenciál bohužiaľ rýchle zničí. Pokiaľ sa pre EXZOLT rozhodnete, dodržujte prosím striktne odporučenia výrobcu. Sám ale tento problém z dlhodobého hľadiska nevyrieši. Vždy pamätajte, že bez ďalších vyššie uvedených opatrení, bez starostlivej prevencii, budete behom niekoľkých týždňov po aplikácii tam, kde ste boli pred ňou.