Hlboká podstielka

30.12.2024

Všetky kurníky vyrábam tak, aby bolo možné aplikovať metódu hlbokej podstielky. Vďaka systému hlbokej podstielky nebudete musieť čistiť svoj kurník častejšie ako raz za rok, prípadne aj dlhšie.

Čo je metóda hlbokej podstielky?

Metóda hlbokej podstielky je spôsob kompostovania vo vašom kurníku tak, že sa podstielka a kurací trus v kurníku v priebehu času hromadia. To uľahčuje prácu vám, ako chovateľovi sliepok, zároveň to pomáha k tvorbe zdravšieho prostredia pre váš kŕdeľ.

Odporúčam začať vrstvou podstielky z konope, pretože má málo prachu a je to najabsorpčnejšia podstielka pre zvieratá. Môžete použiť aj borovicové, či smrekové hobliny.

Keď začnete cítiť trus, jednoducho podstielku trochu rozhrabete a nasypete na ňu ďalšiu vrstvu podstielky namiesto toho, aby ste to všetko čistili a vymieňali každý týždeň. Môžete tam tiež hádzať zrno, aby to sliepky robili za vás :D

Aby ste vytvorili dobré prostredie pre prospešné mikroorganizmy a aby mohli vykonávať svoju prácu, musíte zabezpečiť správny pomer uhlíka (hobliny z konope, borovice, alebo smreka) a dusíka (slepačí trus). Dôležitú úlohu tu zohráva dostatočné vetranie.

Tým, že odpad neodstraňujete, začnú sa množiť užitočné mikroorganizmy a vytvárať si domovy v podstielke. Tieto mikróby skutočne jedia a rozkladajú výkaly. Navyše konzumujú neprospešné baktérie, pričom za sebou zanechávajú iba tie prospešné baktérie. Tieto mikroorganizmy tiež pomáhajú predchádzať zamoreniu všami a roztočmi. Nevyčistia už zamorené sliepky, ale môžu pomôcť zabrániť vzniku nových zamorení. Samozrejme stále platí, že sliepkam prosieva kúpeľ v drevnom popole.

Fuj! To musí smrdieť!

Nie – nie, ak sa to robíte správne a neprepĺňate kurník sliepkami, bude váš kurník voňať zemito a prirodzenejšie. V dobre vetranom kurníku, by nemal byt žiadny slepačí zápach ani cítiť čpavok. Takýmto spôsobom získate kvalitný kompost pre vašu záhradu. Odporúčam ponechať kompost bohatý na dusík odležať niekoľko týždňov pred použitím v záhrade.

Väčšinou upratujem svoje kurníky približne raz za rok. Odporúčam ponechať 2 až 3 cm starej podstielky, aby sa nová podstielka rýchlejšie aktivovala. Upratovanie a zametanie kurníka, je to oveľa jednoduchšie vďaka sklápacím dverám, ktoré sú umiestnené v správnej výške, na použitie fúrika.

Ako sa zrodila metóda hlbokej podstielky

V dávnej minulosti, keď muži odchádzali bojovať do vojen, boli ženy doma na všetky práce samé. Čistenie kurníka nebolo hlavnou prioritou a cieľom bolo jednoducho udržovať ho obývateľný. Takže namiesto upratovania kurníkov, rozhádzali novú vrstvu podstielky (organickú hmotu), tak aby zakryli znečistenú podstielku. Časom prišli na to, že tam nie je štipľavý zápach, sliepky sú zdravé, v zime je to prirodzený zdroj tepla a kopa na podlahe sa skompostovala na hnojivo bohaté na živiny pripravené do záhrady. Tak sa zrodila metóda hlbokej podstielky, ktorá sa vo veľkej miere používa dodnes.

Nezabudnite:

  • Z času na čas premiešajte podstielku, aby ste rozbili všetky zhluky.
  • V podstielke nepoužívajte kremelinu ani iné chemické insekticídy! Tým sa zničí prospešná mikroflóra. Pamätajte: prospešné mikroorganizmy môžu pomôcť zabrániť napadnutiu roztočmi a všami váš kŕdeľ.
  • Na starú podstielku stále vrstvite čistú podstielku.
  • Vyčistite väčšinu podstielky raz za rok, alebo neskôr v závislosti od veľkosti vášho kŕdľa.
  • Kurník dostatočne vetrajte. Dajte pozor, aby v kurníku nebol prievan, keď v ňom sliepky nocujú.